Černá věž

Původně obranná věž hradebního systému města, která byla ochranou v místě kdysi jediné městské brány.

Černá věž

Otevírací doba

Červenec, Srpendenně09.30 – 17.30
Zářípouze o víkendech11.00 – 16.00

Vstupné

dospělá osoba30 ,- Kč
dítě, senior20 ,- Kč

A kde Černá věž stojí?

Černá věž se nachází pouhých několik desítek metrů od samotného hradu Loket a to na pěší zóně, která navazuje na loketské náměstí.

Expozice

Z Černé věže je pěkný výhled na město a hrad, zhlédnout tu můžete i expozici historických řemesel. Prezentuje se zde řemeslo hrnčířské, truhlářské, potravinářské (například práce řezníků nebo výroba loketského perníku). Ve vitrínách tak uvidíte sbírku pečetidel loketských cechů, řadu dokumentů počínaje 16. stoletím – výuční listy, cechovní knihy a řády – keramiku, železné a dřevěné předměty. Zajímavostí je třeba měřítko z roku 1751, s řezbou motivů ze života řemeslníků a církevní tématikou.


Z historie

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter - nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.

Černá věž je jako i hradní věž vyhlídkovou stavbou v Lokti. Byla postavena v areálu dolního hradu jako věž strážní. Vedle ní se nacházela severní brána, sloužící ke vstupu do města.

Až do roku 1562, kdy byla tato hranolová věž předána městu Loket, zde konali službu královští manové. Ti byli vystřídáni městským věžným. Současná podoba střechy pochází z období baroka.

Zdroj Wikipedie