Důležité upozornění!

Koronavirus 2019-nCoV

V návaznosti na aktuální situaci je hrad Loket od 12.10.2020 do 3.11.2020 včetně veřejnosti uzavřen.

Mgr. Jana Těžká
Ředitelka HRAD LOKET, o.p.s.

Zavžít

Kulturní akce

Mluvené slovo
Stotisící návštěvník na hradě Loket v roce 2020 dorazil s menším zpoždění oproti předchozím rokům

Stotisící návštěvník na hradě Loket v roce 2020 dorazil s menším zpoždění oproti předchozím rokům

05. 10. 2020 - 24. 10. 2020| 09:00

Sezóna roku 2020 je na hradě Lokti poznamenána celosvětovou koronavirovou pandemií a v důsledku tohoto se hrad dočkal svého stotisícího návštěvníka se zpožděním.

Nutno ovšem podotknout, že díky abnormálně vysoké návštěvnosti hradu v měsíci červenci a srpnu jen s drobným. Letošním stotisícím návštěvníkem hradu Loket se stal pan Štěpán Berka z Velkých Popovic, který si zakoupil vstupenku a spolu se svou přítelkyní prošel hradní branou v neděli 4. října 2020 krátce po 10 hodině. Jubilejní návštěvník na Lokti byl uvítán zaměstnanci hradu Loket v čele s ředitelkou Janou Těžkou. Pan Berka obdržel glejt hradní paní, napsaný ve středověkém stylu. Tento glejt s hradní pečetí opravňuje jeho držitele k návštěvě hradu Loket zdarma během let 2020 i 2021, včetně doby konání výročních trhů, jako jsou Vánoční jarmark, Středověké slavnosti s rytířskými kláními či říjnové Vinobraní. Jubilant roku 2020 pan Berka dostal na památku balíček se soškou skřítka Gottsteina, který nosí štěstí, brožuru o Anežce České a jejím působení v Lokti, jímž autorem je historik PhDr. Vladimír Vlasák a publikaci Loket pod lupou, kterou připravil Národní památkový ústav a jedná se o obrazového průvodce loketskými zajímavostmi určeného všem věkovým kategoriím, autory jsou Lukáš Smola a Klára Rozsypalová. Samozřejmě v balíčku bylo mnoho další rozličných upomínkových předmětů spojených s hradem, pro muže však nejzajímavější likérka – placatice a korbel s erbem Lokte.
Pan Berka se svou partnerkou navštívili hrad Loket poprvé a velmi je zdejší atmosféra nejen na hradě, ale ve městě samotném, uchvátila. Za tímto historicky skvěle zachovalým klenotem Karlovarského kraje se vydali díky výborné pověsti, která došla až do kraje Středočeského, jenž je jejich domovem. Určitě plánují návrat na hrad a již nyní se těší na novinky a další rozvoj hradu v podobě zpřístupnění dalších expozičních prostor v objektu Severního paláce hradu Loket. Hradu Loket přejí mnoho návštěvníků v nadcházející sezoně bez poznamenání katastrof různého charakteru. Prostě a jednoduše: „…ať se mu nadále daří!“ Městský hrad Loket je možno navštívit denně, a to od 9 do 16.30 hodin (zavírací hodina je v 17 hodin), od listopadu pak od 9 do 15.30 hodin (zavírací hodina je v zimě v 16 hodin). Všichni návštěvníci jsou vítáni a jsou pro ně připraveny ke shlédnutí zrestaurované stavební části hradu a zajímavé exponáty dokumentující dobu minulou.

Tisková zpráva hradu Loket

Stotisící návštěvník na hradě Loket v roce 2020 dorazil s menším zpoždění oproti předchozím rokům

Říjen, 2020

23. 10. 20:00-01:00

ZRUŠENO!

Listopad, 2020

13. 11. 20:00

na programu se intenzivně pracuje

Prosinec, 2020

12. 12. 10:00-18:00

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří.


Na hradě Loket se návštěvníci nejen poučí v expozicích hradu o historii, ale mohou se také během celého roku i velmi dobře pobavit při kulturních akcích. Programy na hradě Loket nabízejí zábavu jak pro děti, tak i pro dospělé.

Koncerty a divadlo

Probíhají zde oblíbená večerní a noční divadelní představení, kdy kulisou i jevištěm je pro herce celý hrad a jeho prostory. Večerní programy nabízejí i koncerty nejrůznějších žánrů v rytmu jazzu, rocku, swingu, hip-hopu a mnoha dalších. Během roku se několikrát hrad roztančí na plesích a také oslavujeme spolu s našimi myslivci jejich „Poslední leč“.

Pohádky

Naše odpolední pohádky navštěvuje drobotina z širokého okolí, vždyť loutkové divadlo děti milují! Při hraných pohádkách jsou herci s dětmi v přímém kontaktu a malí diváci jsou mnohdy součástí představení, a tak se dobře baví i doprovázející rodiče a prarodiče.

Víkendové akce

Hlavními kulturními událostmi na Lokti jsou rytířské slavnosti v druhém srpnovém víkendu, vinobraní na hradě v prvním říjnovém víkendu a vánoční trhy v době druhého adventu v prosinci.

Rytířské slavnosti

V druhém srpnovém víkendu se na hradě Loket žije jako v době středověku - s rytířskými turnaji na koních, s tanečnicemi a gotickou hudbou, průvodem vladaře a purkrabího. Vlajkonoši a trubači předvedou své umění, lovčí cvičené orly a sokoly. Ochutnáte dobové pokrmy a medovinu - to vše v atmosféře majestátního gotického hradu.

Vinobraní

První říjnový víkend je na hradě Loket plný vína a hudby. Naši přátelé z Moravy i českých vinařských oblastí podávají lahodný mok ze svých vinic a my podupáváme do rytmu a prozpěvujeme si s moravskou cimbálovkou a také s českými muzikanty.

Vánoční trhy

Druhý advent vánoční promění hrad Loket v kouzelné místo. Koledy a jesličky zklidní každodenní shon a zasněžený hrad jakoby pohladil duši. Trhovci pomohou vybrat originální vánoční dárky a také zahřát vánočními pokrmy a nápoji.