Kulturní akce

Slavnosti
OTEVŘENÍ NÁDVOŘÍ A VĚŽE

OTEVŘENÍ NÁDVOŘÍ A VĚŽE

11. 05. 2020 - 25. 05. 2020| 09:00-17:00
| 50,- Kč

....brajgl na hradě

Vážení, jak už bylo avizováno zítra se otevřou po více jak dvou měsících brány hradu Loket a zpřístupní se všem zájemcům nádvoří hradu včetně věže, vstupné pro dospělé je v ceně 50 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Pro zpestření zábavy návštěvníků připravují zaměstnanci hradu na nádvoří takový malý „Brajgl“. Slovo „brajgl“ vzniklo ze jména slavného malíře Brueghela, který maloval mnoho postav a detailů, až mu někteří vyčítali, že obrazy jsou chaotické a neuspořádané. Současná zábava na nádvoří hradu je inspirována jeho slavným obrazem z cyklu Dětské hry z roku 1560. Během zítřejšího dne pro Vás až do odvolání bude připravena ochutnávka ze středověké zábavy jak pro děti, tak pro dospělé. Mnozí z Vás dojdou ke zjištění, že historická zábava se od té dnešní o moc nelišila a že mnohé současné hry vycházejí právě z ní. Na nádvoří naleznete deskové hry (vrhcáby, mlýn a ovčinec), pohybové hry (paume, soule, koulená, kuželky) a pomyslnou třešničkou na dortu je středověké klání pro drobotinu, neboli Hra rytířů – „Kdo rytířem se chce státi, měl by v mnoha dovednostech obstáti! Dřevěného koně osedlej a pak kvintánu přemož, posléze na meč věnce naházej, koš od Gottsteina po provaze vytáhni, natož káču roztoč, pak se utkej se soupeřem ve štítovém boji a nakonec uspořádejte závod s hnací obručí.“

Veškeré hry jsou k zapůjčení zdarma, pouze pod dohledem dospělých osob a na vlastní riziko! Je nutné dodržovat nošení roušek nebo jiné zakrytí úst a nosu, před každým započetím hry použít dezinfekční prostředek na ruce, který bude umístěn v dávkovačích rozmístěných po nádvoří, doporučujeme používání jednorázových rukavic, které budou zdarma k dostání na pokladně hradu a samozřejmě prosíme o dodržování 2 metrových odstupů, pokud se nejedná o členy jedné rodiny.

Vážení návštěvníci upozorňujeme, že vstup na nádvoří hradu Loket a hraní her je na vlastní riziko, společnost HRAD LOKET, o.p.s. neručí za následný zdravotní stav všech návštěvníků. Doporučujeme Vám, abyste zvážili návštěvu hradu, pokud patříte do rizikové skupiny obyvatel.

Říjen, 2020

17. 10. 20:00-23:00

ZRUŠENO!

23. 10. 20:00-01:00

ZRUŠENO!

Listopad, 2020

13. 11. 20:00

na programu se intenzivně pracuje

Prosinec, 2020

12. 12. 10:00-18:00

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří.


Na hradě Loket se návštěvníci nejen poučí v expozicích hradu o historii, ale mohou se také během celého roku i velmi dobře pobavit při kulturních akcích. Programy na hradě Loket nabízejí zábavu jak pro děti, tak i pro dospělé.

Koncerty a divadlo

Probíhají zde oblíbená večerní a noční divadelní představení, kdy kulisou i jevištěm je pro herce celý hrad a jeho prostory. Večerní programy nabízejí i koncerty nejrůznějších žánrů v rytmu jazzu, rocku, swingu, hip-hopu a mnoha dalších. Během roku se několikrát hrad roztančí na plesích a také oslavujeme spolu s našimi myslivci jejich „Poslední leč“.

Pohádky

Naše odpolední pohádky navštěvuje drobotina z širokého okolí, vždyť loutkové divadlo děti milují! Při hraných pohádkách jsou herci s dětmi v přímém kontaktu a malí diváci jsou mnohdy součástí představení, a tak se dobře baví i doprovázející rodiče a prarodiče.

Víkendové akce

Hlavními kulturními událostmi na Lokti jsou rytířské slavnosti v druhém srpnovém víkendu, vinobraní na hradě v prvním říjnovém víkendu a vánoční trhy v době druhého adventu v prosinci.

Rytířské slavnosti

V druhém srpnovém víkendu se na hradě Loket žije jako v době středověku - s rytířskými turnaji na koních, s tanečnicemi a gotickou hudbou, průvodem vladaře a purkrabího. Vlajkonoši a trubači předvedou své umění, lovčí cvičené orly a sokoly. Ochutnáte dobové pokrmy a medovinu - to vše v atmosféře majestátního gotického hradu.

Vinobraní

První říjnový víkend je na hradě Loket plný vína a hudby. Naši přátelé z Moravy i českých vinařských oblastí podávají lahodný mok ze svých vinic a my podupáváme do rytmu a prozpěvujeme si s moravskou cimbálovkou a také s českými muzikanty.

Vánoční trhy

Druhý advent vánoční promění hrad Loket v kouzelné místo. Koledy a jesličky zklidní každodenní shon a zasněžený hrad jakoby pohladil duši. Trhovci pomohou vybrat originální vánoční dárky a také zahřát vánočními pokrmy a nápoji.