Kulturní akce

Slavnosti
KNOFLOART 2020

KNOFLOART 2020

22. 08. 2020| 10:00-16:30

Plenér Loket – V hlavní roli knoflík!

Tvůrčí výtvarná dílna pro dospělé i děti, výtvarníky i veřejnost, která se koná individuálně koná od května do září 2020 a jejímž vyvrcholením je worshop v sobotu 22. 8. 2020 v podhradí hradu Loket. Vstup je volný a zájemci o spolutvorbu instalace mohou přijít od 10.00 do 17.00h. Hlavním materiálem jsou knoflíky, které budou k dispozici jak na místě, nebo si můžete donést své. Pořádá: Galeristka Štěpánka Bergerová ve spolupráci s Karlovarskou oblastí Unie výtvarných umělců z.s. a blogem iDNES. Akce navazuje na tradici výtvarných plenérů pořádaných od roku 1997 Karlovarskou oblastí Unie výtvarných umělců. Letos se tedy jedná už o 24. ročník. Historie plenérů je k nalezení na www.plener-loket.com, novější ročníky od roku 2015 na Facebookové stránce – Plenér Loket. (https://www.facebook.com/…04996/posts/?…) Akce je finančně podporována městem Loket a Karlovarským krajem. Pohádka V loketském podhradí žil byl mladý knoflíkář. A jak už to tak chodí, zamiloval se do dívky, jejíž rodiče lásce nepřáli. Mladík se tedy se svou milou domluvil, aby je nikdo neviděl, jak se schází, že se setkají v hlubokém lese. On půjde napřed a cestu mezi stromy vyznačí svými knoflíky, jako značkami. Jak se dohodli, tak udělali. Knoflíkář šel první, a sem tam utrousil knoflík na zem, zastrčil za kůru stromu, nebo přivázal nití na větvičku. Dívky pak snadno našla cestu na tajné místečko lásky. Když se loučili, řekl jí mladík, aby šla opět napřed, aby je nikdo neviděl. A jak tak děvče šlo, řeklo si, že už ty knoflíky nebudou potřebovat, a protože byl schánčlivá, začala je cestou sbírat. Měla sice pěknou zásobu do výbavy, ale její milý už nikdy nenašel cestu zpět. A tak v těch lesích bloudí dosud a náhodní pocestní, místní i návštěvníci loketských lesů, nacházejí tu a tam nějaký ten ztracený knoflík. Ať už zapomenutá na tajné cestě, nebo vytroušený z kapsy.

Instalace 22. 8. 2020 budeme v podhradí, na pěkném obnoveném schodišťovém rondelu podél hradní zdi, instalovat na část pilíře jednak keramické knoflíky a jednak zavěšovat na strom knoflíkový objekt dle chuti a fantazie. Hrad Loket pro návštěvníky připraví stolečky s připravenými siluetami stromu, na který si návštěvníci mohou nalepit knoflíky a vytvořit si tak vlastní knoflíkový obrázek.

Akce bude fotograficky zdokumentována a prezentována na všech spřátelených webových stránkách a sociálních sítích.

KNOFLOART 2020 KNOFLOART 2020

Říjen, 2020

17. 10. 20:00-23:00

ZRUŠENO!

23. 10. 20:00-01:00

ZRUŠENO!

Listopad, 2020

13. 11. 20:00

na programu se intenzivně pracuje

Prosinec, 2020

12. 12. 10:00-18:00

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří.


Na hradě Loket se návštěvníci nejen poučí v expozicích hradu o historii, ale mohou se také během celého roku i velmi dobře pobavit při kulturních akcích. Programy na hradě Loket nabízejí zábavu jak pro děti, tak i pro dospělé.

Koncerty a divadlo

Probíhají zde oblíbená večerní a noční divadelní představení, kdy kulisou i jevištěm je pro herce celý hrad a jeho prostory. Večerní programy nabízejí i koncerty nejrůznějších žánrů v rytmu jazzu, rocku, swingu, hip-hopu a mnoha dalších. Během roku se několikrát hrad roztančí na plesích a také oslavujeme spolu s našimi myslivci jejich „Poslední leč“.

Pohádky

Naše odpolední pohádky navštěvuje drobotina z širokého okolí, vždyť loutkové divadlo děti milují! Při hraných pohádkách jsou herci s dětmi v přímém kontaktu a malí diváci jsou mnohdy součástí představení, a tak se dobře baví i doprovázející rodiče a prarodiče.

Víkendové akce

Hlavními kulturními událostmi na Lokti jsou rytířské slavnosti v druhém srpnovém víkendu, vinobraní na hradě v prvním říjnovém víkendu a vánoční trhy v době druhého adventu v prosinci.

Rytířské slavnosti

V druhém srpnovém víkendu se na hradě Loket žije jako v době středověku - s rytířskými turnaji na koních, s tanečnicemi a gotickou hudbou, průvodem vladaře a purkrabího. Vlajkonoši a trubači předvedou své umění, lovčí cvičené orly a sokoly. Ochutnáte dobové pokrmy a medovinu - to vše v atmosféře majestátního gotického hradu.

Vinobraní

První říjnový víkend je na hradě Loket plný vína a hudby. Naši přátelé z Moravy i českých vinařských oblastí podávají lahodný mok ze svých vinic a my podupáváme do rytmu a prozpěvujeme si s moravskou cimbálovkou a také s českými muzikanty.

Vánoční trhy

Druhý advent vánoční promění hrad Loket v kouzelné místo. Koledy a jesličky zklidní každodenní shon a zasněžený hrad jakoby pohladil duši. Trhovci pomohou vybrat originální vánoční dárky a také zahřát vánočními pokrmy a nápoji.