Výstava České korunovační klenoty na dosah / Osudy 22 korunovaných panovníků


01. 05. 2022 - 29. 05. 2022| 09:00-16:00
| 40,- Kč na osobu při koupi běžného vstupného na hrad
Výstava České korunovační klenoty na dosah / Osudy 22 korunovaných panovníků

Výstava prodloužena do 29. května 2022.

Vážení návštěvníci, hradu Loket,

velmi nás těší Váš zájem o unikátní výstavu korunovačních klenotů, proto otevírání výstavy zcela přizpůsobujeme Vašemu zájmu. Na hradní pokladně se vždy dozvíte aktuální čas prohlídky. Tato prohlídka je nekomentovaná.

Repliky korunovačních klenotů jsou v nově zrekonstruovaných prostorách Severního paláce hradu Loket, které byly doposud nepřístupné veřejnosti.

Srdečně Vás tedy zveme prohlédnout si nejen repliky korunovačních klenot, ale i nádheru nových prostor hradu.

https://fb.watch/cCxin02wRg/

Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami české státu. Začal se psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam. Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče bude výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem. Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další). Jak uvádí autor výstavy Mgr. Ing. Ondřej Rea: „Příběh korunovačních klenotů a osudy jednotlivých panovníků jsou lákavější více, než se na první pohled zdá. Výstavou chceme připomenout zajímavou část naší historie atraktivní formou.“ Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny.

České korunovační klenoty na dosah – Putovní výstavy (http://putovnivystavy.cz/…cni-klenoty/)